WOWHAU.pl zapewnia swoim Klientom darmową dostawę na terenie Polski dla wszystkich
zamówień o wartości powyżej:
79 PLN
Klient zarejestrowany/zalogowany w WOW! HAU Account
129 PLN
przy zakupach bez rejestracji/logowania
Jeśli wartość Twojego zamówienia nie przekracza 79 PLN, do kwoty zakupów zostaje dodany
koszt dostawy w wysokości:
Kurier DPD – 15,99 zł
Kurier InPost - 15,99 zł
Paczkomaty InPost – 11,50 zł
BLIK
Przelewy24
Płatność przy odbiorze
Płatność kartą
Przelew tradycyjny
Produkcja odbywa się pod nadzorem weterynaryjnym. W zakładzie produkcyjnym jest wdrożony system HACCP, czyli system Analizy Zagrożeń i Krytycznych Punktów Kontroli, który zapewnia bezpieczeństwo zdrowotne naszych produktów.
Tran i jego właściwości dobroczynne dla organizmu człowieka są już znane od dziesięcioleci. Największą popularnością cieszył się on w ostatnich latach XIX wieku oraz okresie dwudziestolecia międzywojennego. Ale tran to nie tylko coś, co powinniśmy dodawać do swojej diety, ale również coś co powinniśmy dawać naszym czworonożnym przyjaciołom. Tak, tran może być super dla psów i kotów! Sprawdźmy zatem czym tak naprawdę jest tran, dlaczego ma takie dobre właściwości i jaki ma wpływ na zwierzęta.
Olej z wątroby dorsza można podawać zwierzętom bezpośrednio do smakołyków lub z jedzeniem. Jednak dozowanie zbyt dużej jego ilości również nie jest wskazane. Nadmiar może doprowadzić do hiperwitaminozy i powodować zaburzenia żołądkowo-jelitowe (takie jak wymioty, biegunka). Hiperwitaminoza jest szczególnie niekorzystna dla kotów, ponieważ może doprowadzić do zmian w układzie szkieletowym. Dlatego ważne jest skonsultowanie się z weterynarzem przed wprowadzeniem tranu do diety psa lub kota oraz nieprzekraczanie dawek, które zostały podane na opakowaniu.
Tran dostępny w naszym sklepie posiada certyfikat FOS (Friend of the Sea). Jest to założony i zarządzany przez ekologów, wiodący na świecie system certyfikacji zrównoważonego rybołówstwa i zrównoważonej akwakultury.
Co to jest tran?
Tran i jego właściwości dobroczynne dla organizmu człowieka są już znane od dziesięcioleci. Największą popularnością cieszył się on w ostatnich latach XIX wieku oraz okresie dwudziestolecia międzywojennego. Ale tran to nie tylko coś, co powinniśmy dodawać do swojej diety, ale również coś co powinniśmy dawać naszym czworonożnym przyjaciołom. Tak, tran może być super dla psów i kotów! Sprawdźmy zatem czym tak naprawdę jest tran, dlaczego ma takie dobre właściwości i jaki ma wpływ na zwierzęta. Co to jest tran?
Tranem nazywamy inaczej olej rybi pozyskiwany z wątroby lub tłuszczu niektórych ryb morskich. W przypadku naszego produktu, ten skoncentrowany olej produkowany jest ze świeżej wątroby dorsza atlantyckiego (łac. Gadus morhua).
Tran ma charakterystyczny rybi zapach i smak. Jego kolor powinien być jasnożółty. W ramach ciekawostki warto wspomnieć, iż wcześniej przez wiele dziesięcioleci błędnie uważano, że im ciemniejszy tran, tym jest on zdrowszy.
Co zawiera tran?
Ten rybi olej jest bogatym źródłem witaminy A, witaminy D. Jednak głównym składnikiem z wyciągu rybiej wątroby są kwasy tłuszczowe z grupy omega-3, zwane inaczej n-3 PUFA, a także kwasy omega-6 zwane inaczej n-6 PUFA. Kwasy tłuszczowe z grup n-3 i n-6 należą do PUFA (polyunsaturated fatty acid) tj. wielonienasyconych kwasów tłuszczowych.
Do kwasów omega-3 zaliczamy głównie:
ALA - kwas α-linolenowy
EPA - kwas eikozapentaenowy
DHA - kwas dokozaheksaenowy
Natomiast głównym przedstawicielem grupy n-6 PUFA (polyunsaturated fatty acid) tj. kwasów omega-6 jest kwas linolowy (LA).
Organizm psa czy kota nie jest w stanie samodzielnie syntetyzować kwasów ALA i LA. Dlatego tak ważne jest, aby były one dostarczane z zewnątrz tj. egzogennie, czyli po prostu w diecie czworonoga. Szczenięta i koty posiadają niską aktywność ∆-6 desaturazy, więc nie mają zdolności syntetyzowania kwasu LA. Wymagają zatem dostarczania kwasów z rodziny n-6, w tym kwasu AA, w pokarmie.
Źródło: Rola kwasów linolowego i α-linolenowego oraz ich metabolitów w utrzymywaniu przewlekłego stanu zapalnego i rozwoju raka jelita grubego Katarzyna Walkiewicz, Karolina janion, Monika Gętek- Paszek, Ewa Nowakowska-Zajdel
Zawartość EPA i DHA uzależniona jest od różnych czynników, takich jak pora roku połowu, akwen czy gatunek ryb. Warto wiedzieć, że więcej kwasów tłuszczowych omega-3 znajdziemy w rybach dziko żyjących, w porównaniu z tymi hodowanymi w akwakulturze. Im większa zawartość EPA i DHA w tranie, tym lepiej. Trzeba również wspomnieć, że niezbędne są odpowiednie proporcje pomiędzy nienasyconymi kwasami tłuszczowymi omega-3 i omega-6. Nadmiar tych drugich może prowadzić do powstania stanu zapalnego, a w dalszym etapie może nasilać procesy nowotworowe.
The National Research Council (NRC), działająca w Stanach Zjednoczonych i składająca się z członków trzech Akademii:
Akademi Nauk, Inżynierii i Medycyny, zaleca prawidłowy stosunek 2,6:1 do 26:1 kwasów omega-6 do omega-3;
The Association of American Feed Control Officials określa z kolei maksymalny stosunek omega-6 do omega-3 na poziomie 30:1,3;
Warto zauważyć, że maksymalny limit suplementacji EPA i DHA określany jest przez NRC (The National Research Council) na poziomie 2,8 g/1000 kcal dla psów.
Dla Państw Europejskich, FEDIAF (tj. Europejska Federacja Przemysłu Żywieniowego Zwierząt Domowych) nie podaje minimalnej zawartości kwasów omega-3 dla psów dorosłych z powodu niewystarczających danych.
Tran w diecie psa i kota
Suplementacja kwasami omega-3 jest ważna na każdym etapie życia psa, począwszy od okresu ciąży i laktacji, poprzez wiek szczenięcy, a kończąc na starszych osobnikach. Włączenie tranu do jadłospisu psa i kota jest ważne w przypadku stosowania diety BARF. Jednak dzięki jego dobroczynnym właściwościom warto go również stosować w przypadku odżywiania czworonogów karmami komercyjnymi dostępnymi popularnie na rynku.
Tran - zdrowe oczy
DHA odgrywa ważną rolę w rozwoju tkanki siatkówki. Ponadto, witamina A zawarta w tranie jest ważna dla utrzymania zdrowego wzroku i może pomóc w zapobieganiu chorobom oczu, takim jak zaćma.
Tran - zdrowa skóra i lśniąca sierść
Przeprowadzono wiele badań, w wyniku których dowiedziono, że olej z ryb bogaty w EPA i DHA pomaga w leczeniu atopii u psów i kotów. Ponadto tran, zawierający PUFA wpływa na utrzymanie zdrowej skóry i lśniącej sierści, zapobiegając przy tym problemom z suchą skórą i łupieżem. Badania wykazały, iż suplementacja olejem z ryb, w niektórych przypadkach świądu u kotów, doprowadziła do ustąpienia objawów.
Tran - poprawa funkcji mózgu
Kwas DHA odgrywa bardzo ważną rolę podczas rozwoju i wzrostu mózgu. Niedobór niezbędnych kwasów tłuszczowych podczas wczesnego rozwoju mózgu może wywołać trwałe i szkodliwe skutki. Dlatego odpowiedni poziom PUFA w diecie „psiej matki” jest bardzo ważny w okresie płodowym i wczesnym okresie poporodowym. Odpowiednia suplementacja olejem bogatym w kwasy DHA zapewni optymalny rozwój tkanki nerwowej u szczeniąt. W przypadku kotek, źródła DHA i AA (kwas arachidonowy) również muszą być obecne w diecie, aby zapewnić prawidłowy rozwój mózgu i siatkówki kociąt.
Kwas DHA zawarty w tranie jest ważnym składnikiem błon komórkowych w mózgu, co może pomagać w poprawie funkcji poznawczych i pamięci u naszych zwierząt.
Tran - poprawa funkcji serca
Dobroczynne działanie kwasów omega-3 na chorobę niedokrwienną serca wykazano w setkach badań jak i na ludziach. Dostarczanie do organizmu kwasów tłuszczowych omega-3 zapobiega chorobom serca poprzez: zapobieganie arytmii, produkcję prostaglandyny i leukotrieny o właściwościach przeciwzapalnych i jednoczesne hamowanie syntezy cytokiny i mitogeny, które to z kolei nasilają stany zapalne, poprawę uwalniania tlenku azotu, działanie przeciwzakrzepowe, obniżenie stężenia triacylogliceroli, których wysoka wartość sprzyja rozwojowi chorób układu sercowo-naczyniowego oraz hamowanie miażdżycy.
Suplementacja olejem rybim może poprawić stan zdrowia psów związany z niewydolnością serca oraz zmniejszyć ryzyko zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych
Tran - zdrowe kości i stawy
Witamina D zawarta w tranie jest ważna dla utrzymania zdrowej struktury kości i może pomóc w zapobieganiu chorobom związanym z kośćmi. Witamina D wpływa na wchłanianie wapnia w jelitach i utrzymanie właściwego stężania wapnia i fosforanów we krwi. Skutkiem tych procesów jest prawidłowa mineralizacja kości.
Kwas DHA w tranie pomaga w utrzymaniu zdrowej struktury stawów i może pomóc w zapobieganiu chorobom związanym ze starzeniem się stawów, takim jak artretyzm.
Tran - profilaktyka chorób nowotworowych
Wyniki badań potwierdzają, że podawanie w diecie tranu zawierającego PUFA omega-3 może być traktowane jako terapia uzupełniająca u czworonożnych pacjentów z rakiem.
Kwasy omega-3 mogą zmniejszyć produkcję eikozanoidów, a konsekwencji częstość występowania kacheksji nowotworowych. Dzięki dostarczaniu do organizmu PUFA n-3 wydłużyć można okres wolny od choroby i czas przeżycia, a także zmniejszyć ryzyko przerzutów.
Tran - poprawa ogólnego zdrowia
Suplementacja tranem może również pomagać w utrzymaniu ogólnego zdrowia naszych zwierząt poprzez wzmocnienie układu odpornościowego i zapobieganie chorobom (wymienionym w pozostałych podpunktach). Zastosowanie oleju rybnego w diecie zmniejsza produkcję leukotrienu, silnego prozapalnego eikozanoidu pochodzącego z AA. Kwasy omega-3 zawarte w tranie mogą również pomagać w poprawie zdrowia układu pokarmowego i zmniejszać ryzyko problemów trawiennych, takich jak biegunka i wzdęcia.
Tran - poprawa samopoczucia
Wprowadzając tran do diety czworonogów działamy holistycznie na cały organizm. Ubocznym, ale jakże ważnym skutkiem, jest również poprawa samopoczucia naszych zwierząt, zmniejszenie stresu i poprawienie ogólnego ich nastroju.
Podsumowanie
Liczne badania udowodniły, że kwasy omega-3 i omega-6 oraz ich odpowiedni stosunek wpływają na stan zdrowia psów i kotów.
Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe są bardzo ważne dla całego organizmu, szczególnie dla rozwoju układu nerwowego. Dzięki suplementacji tranu można zmniejszyć częstotliwość występowania niektórych chorób, takich jak nowotwory czy choroby serca. Ponadto zastosowanie w diecie psa i kota suplementów zawierających kwasy tłuszczowe ma korzystny wpływ na leczenie niektórych stanów zapalnych, atopii i przewlekłych chorób nerek.
Tran w naszej ofercie
Z uwagi na fakt, że tran zawiera znaczne ilości PUFA, musi on być chroniony przed utlenianiem poprzez unikanie wszystkich czynników, które mogą aktywować utlenianie lipidów w trakcie produkcji i przechowywania. Należy unikać przede wszystkim światła, wysokiej temperatury i wilgotności.
Olej z wątroby dorsza jest pakowany w atmosferze azotu i dostarczany do naszej firmy w beczkach. Proces produkcji tranu jest zgodny z farmaceutycznymi wymaganiami GMP i przepisami UE dotyczącymi żywności.
Aby zapobiec niekorzystnemu procesowi oksydacyjnemu, który zachodzi w tranie po jego kontakcie z tlenem, staramy się przyspieszyć etap butelkowania oleju. Co ważniejsze, przechowywany jest on później w szczelnych butelkach, dodatkowo zabezpieczonych kapturkiem termokurczliwym. Procesowi jełczenia oleju sprzyja światło słoneczne, dlatego do jego zapakowania użyliśmy butelek o ciemnobrązowym zabarwieniu. Magazynowanie odbywa się również w pomieszczeniach o obniżonej temperaturze i zmniejszonym dopływie światła dziennego.
Skład i składniki analityczne: 100% olej z wątroby dorsza
Polski producent: Animalistic Sp. z o.o. marka WOW! HAU
Nasze produkty powstają pod ścisłym nadzorem Powiatowego Inspektoratu Weterynarii. Badania naszych produktów wykonujemy w akredytowanym laboratorium GBA Polska, będącym częścią europejskiej sieci laboratoriów badawczych. Wyniki aktualnych badań dostępne w oficjalnym sklepie marki.
Produkt podaj po wcześniejszym wymieszaniu go z karmą lub bezpośrednio do pyska. Olej można przechowywać w lodówce. Po otwarciu zużyć do 90 dni.
Zastosowanie/24h:
Karmy suche lub mokre:
Koty: ok. 0,3 g.
Szczenięta (do 12. miesiąca życia): pół pompki (ok. 1 g produktu) na każde 5 kg masy ciała.
Psy dorosłe: pół pompki (ok. 1 g produktu) na każde 10 kg masy ciała.
Dieta surowa lub gotowana:
Dostosuj ilość podawanego oleju do poziomu zawartości witamin A i D w diecie pupila.
Tip: jedna pompka = ok. 2 g = ok. 2,5 ml
Dla ułatwienia podawania tranu kotom: produkt można podać 2 razy w tygodniu po ok. pół pompki (ok. 1 g).
Kiedy podawać tran?
Tran z wątroby dorsza jest odpowiedni dla każdego psa i kota, bez względu na wiek. Jest on podstawą diety surowej BARF. Szczególnie polecamy jego podawanie zwierzętom młodym i rosnącym, w przypadku problemów neurologicznych, czy zwierzętom z osłabioną odpornością.
Opakowanie – specjalne szkło
Nasz produkt został spakowany w butelkę z brązowego szkła, dzięki czemu zawarty w nim olej nie będzie podlegał procesowi utleniania. Dodatkowo zabezpieczyliśmy pompkę folią termokurczliwą, żeby mieć gwarancję trwałości produktu oraz bezpieczeństwa podczas transportu.
Kiedy podawać tran?
Tran z wątroby dorsza jest odpowiedni dla każdego psa i kota, bez względu na wiek. Jest on podstawą diety surowej BARF. Szczególnie polecamy jego podawanie zwierzętom młodym i rosnącym, w przypadku problemów neurologicznych, czy zwierzętom z osłabioną odpornością.
Jak podawać
Produkt podaj po wcześniejszym wymieszaniu go z karmą lub bezpośrednio do pyska. Olej można przechowywać w lodówce. Po otwarciu zużyć do 90 dni.
Wszelkie materiały (treści, teksty, pliki multimedialne itp.) przedstawione w sklepie w obrębie domeny: *.wowhau.pl są objęte prawem autorskim i podlegają ochronie na mocy „Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych” z dnia 4 lutego 1994 r. (tekst ujednolicony: Dz.U. 2006 nr 90 poz. 631).
Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie tych materiałów w całości lub w części bez zgody autora jest zabronione.